sobota 25. októbra 2008

Pri návšteve internetovej kaviarne v Číne sa treba nechať vyfotografovať

Čína posílila sledování lidí, kteří navštěvují internetové kavárny – od nynějška se musejí všichni zájemci o surfování po netu přímo v kavárně nechat vyfotografovat a předat své osobní údaje. Jak informuje mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF), nové přístroje na registraci údajů z průkazu a pořízení fotografie mají být ve všech asi 1500 internetových kavárnách v Pekingu instalovány do konce letošního roku.
„Všichni uživatelé internetu tak budou považováni automaticky za podezřelé,“ konstatuje RSF ve svém prohlášení. „Pod záminkou boje proti pirátství a kyberkriminalitě si čínská vláda našla způsob, jak uvést do života hrůzného Velkého bratra – systém, který bude automaticky vytvářet složky uživatelů sítě. Bez záruk, co se s takto získanými informacemi bude dít dál, se internetové kavárny stávají místy všemožného špiclování a monitorování.“
Podle údajů čínského tisku bud data získaná v internetových kavárnách odesílána rovnou Agentuře pro boj s kulturními zločiny, která je v teorii pověřená bojem s pirátstvím. Úřady budou mít možnost přístupu ke všem datům, a to kvůli „boji proti sdílení identit“, jak konstatoval mluvčí úřadu Li Fej.
Po požáru, při němž v roce 2002 v jedné z pekingských internetových kaváren uhořelo pětadvacet lidí, čínské úřady zcela zavřely na tři tisícovky internetových kaváren a dalším asi 12 tisícům povolily provoz za podmínky, že uvedou vše do náležitých bezpečnostních mantinelů a budou dodržovat všechny nové vyhlášky. Ministerstvo kultury navíc zakázalo dětem přístup do internetových kaváren o prázdninách a omezilo délku jejich pobytu na síti na tři hodiny, aby se tak minimalizoval „negativní vliv internetu“ na děti.
Od 1. srpna 2007 čínská kyberpolicie provádí online hlídkování na počítačových obrazovkách v internetových kavárnách. Dva virtuální policisté Džing Džing a Ča Ča každou půl hodinu vyskočí na obrazovkách a připomenou uživatelům, že úřady internet přísně sledují. Kliknutím na postavičky mohou uživatelé s kyberpolicií komunikovat, případně hásit porušování zákonů.

zdroj: czech free press - „Úsměv, prosím! A už tě máme!“

Žiadne komentáre: