pondelok 5. januára 2009

Policie špehuje prakticky všechny

Americká policie sleduje občany mnohem šířeji, než se doposud předpokládalo, a nálepku „teroristů“ dostávají tak různorodé organizace a sdružení, jako jsou ochránci lidských práv nebo bojovníci za rozšíření cyklostezek.
Jak píše Washington Post na konkrétním příkladu státu Maryland, tamní zpravodajští důstojníci například založili spis na sdružení Lidé za etické zacházení se zvířaty, protože vznikla obava, že by jeho členové mohli narušit cirkusové představení. Do hledáčku policie a tajné služby se dostali i ti, kteří v roce 2006 protestovali proti navýšení cen energií o 72 procent, a organizace kritizující válku v Iráku dostala bez bližšího zdůvodnění nálepku „bělošské rasistické skupiny“. A ve spisu, který tamní policie otevřela proti slovutné organizaci Amnesty International, se jako důvod uvádí „občanská práva“.
Ze stovek stran zveřejněných policejních dokumentů vyplývá, že celé toto obšírné sledování „nespokojených“ započalo v roce 2005 v rámci rutinní přípravy na popravu dvou odsouzenců na smrt. Policie tehdy chtěla jen zjistit, jaké jsou nálady ve společnosti ohledně trestu smrti.
Výsledek tohoto „průzkumu“? Policie nyní připouští, že sledování občanů se za „panování“ guvernéra Marylandu, republikána Roberta Ehrlicha, vymklo kontrole a že tajní policisté strávili 14 měsíců infiltrováním se do pokojných protestních skupin. Zároveň přiznává, že neprávem ve svých složkách za „teroristy“ označila 53 lidí, přičemž tyto záznamy poctivě rozeslala všem federálním bezpečnostním agenturám.

zdroj: czech free press

Žiadne komentáre: