...
Policie zároveň vytváří databázi DNA, která už obsahuje 40 tisíc profilů zločinců a stop z míst činu. "Většinu zločinů páchají recidivisté. Díky databázi bude snazší na ně přijít," řekl Martin Krátký z Kriminalistického ústavu.
...
Úřad na ochranu osobních údajů se před Vánocemi postavil do cesty ještě většímu rozšíření této metody. Nelíbilo se mu násilné odebírání vzorků slin vězňům a představa policie, že by je měl odevzdat každý pachatel úmyslného trestného činu.
Předseda úřadu Igor Němec řekl, že by v databázi měli zůstat jen pachatelé závažných zločinů. Úřad hrozí policii, že jí nařídí databázi promazat.
Policie nadšená možnostmi metody DNA se však nedala. Ředitel Kriminalistického ústavu Emil Vančo přišel s obsáhlým vyjádřením, že genetiku nezneužívá. Z profilu v databázi, což je jen řada písmen a čísel, se nedá podle policistů vyčíst nic osobního, třeba choroba, kterou člověk tají.
"Laik z profilu v databázi vyčte jenom pohlaví," vysvětluje Krátký.
Genetik Dan Vaněk však oponuje, že v databázi se skutečně mohli ocitnout nedopatřením nevinní lidé. "Dostane se tam obviněný po zatčení a Kriminalistický ústav už nemá zpětnou vazbu, že byl třeba později osvobozen u soudu," varuje.
celé na idnes.cz
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára