utorok 14. apríla 2009

Náboženský fanatizmus a rasizmus na židovský spôsob

Môžu byť deti v škôlke aj nežidia?
– Nie. Škôlka má veľmi konkrétne poslanie. Je pre židovské deti, aby mali možnosť získať vedomosť o svojom dedičstve v prostredí, kde sa necítia byť inakší.
...
Už ste vyberali ženícha svojim dcéram?
– Nie. To nerobíme. Dôležité sú spoločné hodnoty. U nás to funguje tak, že nestrácame čas na rande s ľuďmi, s ktorými nemáme nič spoločné. Keď je pre mňa dôležitý šábes a modlenie, nebudem strácať čas s niekým, kto nemá rovnaké záujmy. Mám okruh, ktorý považujem za akceptovateľný, ale musia sa mladí stretnúť a usúdiť, že sú pre seba vhodní, atraktívni. Teda kombinácia osobnej sympatie a hodnôt.
Bolo by pre vás prijateľné, keby si niektoré z vašich detí chcelo vziať nežida?
– Nebolo. Ale nie preto, že by nebol dobrým človekom. Ale znamenalo by to, že pre moje dieťa nie je dôležitý spôsob života, ku ktorému sme ho viedli. To však nie je vec žiadneho rasizmu, máme určitý spôsob života. Je pravda, že žijeme v storočí individualizmu, ale v židovstve to nie je celkom tak. Dnes ja taká spoločnosť, že ja budem kresťan, manželka moslimka... To však znamená, že pre tých ľudí je náboženské presvedčenie veľmi povrchné.
...
Keď ste hovorili o víne, existuje aj kóšer víno. Čím sa odlišuje od obyčajného vína?
– Víno je výnimočný prípad. Pri ostatných jedlách kóšer znamená, že neobsahujú nič zakázané. Ani emulgátory. Víno je výnimka. Židovstvo zdôrazňuje existenciu jedného Boha a víno bolo vždy spojené s obradmi iných náboženstiev. Pre židov je zakázané piť víno pri podozrení, že má slúžiť inej bohoslužbe. Kedysi dávno sa teda zaviedlo, že víno musí byť celý čas pod dozorom. Od začiatku až do naplnenia fľašky musí byť vyrobené našimi súvercami.

celé na: plus1den.sk

Žiadne komentáre: